BBC: Více než polovina Britů nad 65 let má pocit, že nemá dostatek sexu

O starších lidech se často domníváme, že ve vyšším věku preferují přívětivý partnerský vztah před romantickým a vášnivým vztahem plným sexu. Podle průzkumu, do kterého se zapojilo přes dva tisíce starších Britů, má 52 % osob nad 65 let pocit, že má nedostatek sexu a téměř třetina z nich by chtěka mít sex již na prvním rande. Průzkum také ukázal, že jedna z deseti osob starších 75 let měla od svých 65 let několik sexuálních partnerů. Podle neziskové organizace “Nezávislý věk” (Independent Age) tak průzkum ukázal, že “věk nepředstavuje pro sexuální život žádnou bariéru”.

 

84-letý Dennis Allen z anglického Somersetu, který se v roce 2004 počtvrté oženil, nechce připustit, aby se věk stal překážkou sexuálního života s jeho ženou Pauline (85 let). “Sexuálně aktivní jsme v průměru dvakrát týdně. Dokud to jde, měl by si člověk užívat života,” říká. “Nikdy nevíte, jak dlouho tady ještě budete.”

Průzkum dále zjistil, že pouze jeden ze šesti lidí nad 80 let má pocit, že má v životě dost sexu. Stejný podíl lidí starších 65 let uvádí, že jedním z důvodů, proč přestanou mít sex, je nedostatek příležitostí. Každá čtvrtá osoba nad 65 let, která v posledních 10 letech navázala nějaký vztah, se seznámila online. Lucy Harmerová, ředitelka pro služby Independet Age, říká, že mnoho starších lidí je více sexuálně aktivní, než si lidé často myslí.

Průzkum také ukázal, že asi jeden z 11 lidí nad 65 let se nijak nechrání proti sexuálně přenosným nemocem při styku s novým partnerem. Vzdělávání a osvěta v oblasti sexuálního zdraví a sexuálně přenosných nemocí se podle odborníků zaměřuje pouze na mladé lidi. To je podle nich třeba změnit.

Nedávná studie Univerzity v Manchesteru zjistila, že 54 % mužů a 31 % žen starších 70 let je sexuálně aktivních. Jednalo se o první reprezentativní průzkum v Británii zahrnující osoby ve věku nad 80 let, což naznačuje, jak se mění postoje a jak byla sexualita starších lidí historicky přehlížena.

Také roste povědomí o tom, jak je tabuizace tohoto tématu škodlivá. “Lidský kontakt a sexuální potřeby patří mezi základní lidské potřeby,” říká Dawne Garrettová, poradkyně z Royal College of Nursing.

Sex a vztahy nejsou v domovech pro seniory podle studie Royal College of Nursing z roku 2010 považovány za prioritu. Zaměstnanci obecně o tomto tématu neradi hovoří a také o těchto otázkách nejsou dostatečně informováni. Nedokážou proto v těchto oblastech poradit nebo pomoci, ukazuje zpráva. Dále studie zjistila, že se vzdělávání pracovníků zřídkakdy zaměřuje na tyto otázky a služby často nedokážou partnerské vztahy podporovat, nerespektují soukromí obyvatel a nenabízí dvoulůžkové pokoje pro partnery.

“Věk je stigma,” říká Lois Weaver, umělkyně, která ve své práci zkoumá téma sexu a stárnutí. “Nemluvíme s lidmi, jako se staršími lidmi. Jednáme s nimi jako s lidmi, kteří už vlastně nežijí.”

Podle průzkumu z roku 2015 (Sexual Health and Well-being Among Older Men and Women in England: Findings from the English Longitudinal Study of Ageing) více než polovina (54 %) mužů a téměř třetina (31 %) žen starších 70 let uvedla, že jsou stále sexuálně aktivní, 39 % sexuálně aktivních mužů má problémy s erektilní dysfunkcí a 32 % sexuálně aktivních žen uvedlo, že má problém dosáhnout sexuálního vzrušení. 31 % mužů a 20 % žen se často se svými partnery líbá nebo mazlí. 

 

Zdroj: BBC