Neděle 14.04.2024 0:22

Karlovarský kraj má zbrusu nový “kamenný” hospic

Už v letních měsících přijme nově vybudovaný hospic v Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče (REHOS) v Nejdku své první pacienty. Má pro ně připraveno celkem 23 lůžek v komfortním prostředí s moderním vybavením. Stavbu zafinancoval Karlovarský kraj, který na ni vynaložil 78, 5 milionu korun.

„Byli jsme jedním ze dvou krajů v republice, kde dosud „kamenný“ hospic chyběl.  Chtěli jsme lidem, kteří jsou nevyléčitelně nemocní a na sklonku života, nabídnout důstojné prostředí, kde pro ně budeme mít připravenou odpovídající zdravotní péči. Za stejně důležitou ale považujeme i duchovní podporu v těžkých okamžicích. Kraj samozřejmě podporuje mobilní hospicové služby, ale pak přijde chvíle, kdy je nepřetržitá péče v pobytovém zařízení hospicového typu nezastupitelná. Proto jsem velice ráda, že jsme myšlenku vystavět hospicový pavilon dovedli do úspěšného konce. Jsem přesvědčena o tom, že hospic svým obyvatelům a jejich rodinám bude poskytovat kvalitní služby,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová během slavnostního otevření hospice, který si v jejím doprovodu prohlédl také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Záštitu nad stavbou hospice převzal prezident republiky Miloš Zeman. „Už dlouho jsem snila o tom, že v našem areálu budeme mít jednou „kamenný“ hospic a propojíme služby v obou budovách. V roce 2010 jsme zahájili na samostatném oddělení péči o paliativně nemocné na dvanácti lůžkách. V roce 2014 jsem oslovila první dámu, která se společně s prezidentem republiky velmi zajímala o problematiku paliativní a hospicové péče. Výsledkem bylo udělení záštity, dalším milníkem v uskutečnění stavby se stalo schválení financování akce krajským zastupitelstvem. A dnes se těšíme z  dokončené nové budovy hospicové péče a jsme připraveni se co nejlépe postarat o naše pacienty,“ popsala ředitelka REHOS Nejdek Olga Pištejová a dodala, že hospic ponese jméno archanděla Rafaela. Budovu zároveň přihlásila do letošního ročníku soutěže Stavby Karlovarského kraje.

Práce stavebníci dokončili v březnu 2018. „Stavbu s členitou, výrazně barevnou fasádou jsme zahájili počátkem zimy 2016. Drsné krušnohorské podmínky prověřily naše pracovníky i subdodavatele. Těší nás, že dnes předáváme do užívání tolik potřebné zařízení,“ řekl Petr Čermoch, ředitel Metrostavu pro Karlovarský kraj. Nový pavilon je propojen se stávající hlavní budovou REHOS Nejdek nadzemní lávkou. V prostorách posledního patra je ředitelství organizace. Oddělení paliativní péče se nachází ve druhém podlaží třípatrové budovy. Má celkem 23 nových lůžek ve dvou i jednolůžkových pokojích s možností přítomnosti rodinných příslušníků. Součástí budovy je návštěvní místnost a kaple. V přízemí je prostor pro občerstvení i s venkovním posezením. Vstup do areálu zařízení zabezpečí recepce, která bude zároveň zajišťovat ostrahu objektu.

 

Zdroj: Karlovarský kraj

 

Ilustrační foto: Pixabay.com