Sobota 22.06.2024 14:48

LINET uvádí na trh SafetyMonitor, který dokáže sledovat několik tisíc zdravotnických lůžek

Společnost LINET, celosvětově třetí nejúspěšnějších výrobce zdravotnických lůžek, ve spolupráci s přední českou inovační agenturou Direct People uvádí na evropský trh produkt SafetyMonitor. Produkt dokáže sledovat několik tisíc lůžek společnosti LINET najednou a klíčové údaje z nich, jako jsou například přítomnost pacienta na lůžku, riziko pádu pacienta, bezpečná poloha lůžka, zabrzdění lůžka nebo přesná hmotnost pacienta, zobrazuje na zvoleném PC či mobilním zařízení. V případě, že se děje něco nestandardního, je situace okamžitě signalizována. Díky tomu může zdravotnický personál rychleji reagovat na kritické situace a v řadě případů tím zachránit lidský život.

V současné době připravují obě společnosti uvedení SafetyMonitoru na americký trh. Tento produkt otevírá LINETU dveře do zcela nového odvětví digitálního byznysu a zdravotnických služeb, a přispívá ke splnění cíle mít do roku 2025 obrat ve výši 1 mld. eur a z toho 50 % získat ze služeb.

„Na vývoji SafetyMonitoru jsme pracovali již delší dobu, ale až spolupráce s týmem Direct People vlila do celého projektu tolik potřebnou energii a dovedla produkt do finální podoby. Pro LINET je spuštění produktu SafetyMonitor důležitým historickým milníkem, protože tím poprvé vstupujeme do oblasti digitálního byznysu a zdravotnických služeb,“ říká Zbyněk Frolík, zakladatel a majitel firmy LINET.

Po šesti měsících spolupráce je produkt připraven pro uvedení na všechny trhy Evropské unie. Tím ale spolupráce nekončí. LINET a Direct People nyní společně chystají uvedení také na americký trh a rovněž připravují další digitální produkty a služby. V USA by měl být produkt spuštěný v polovině roku 2020, nicméně pilotní instalace proběhnou již koncem letošního roku. LINET je jedinou neamerickou společností, která v USA dokázala prolomit dominantní postavení firem Hill-Rom a Stryker. Na severoamerickém trhu si LINET drží třetí místo.

SafetyMonitor je uživatelsky velmi jednoduché a intuitivní zařízení, které prokazatelně zefektivňuje práci zdravotnického personálu. Ten se ocitá pod ohromným tlakem: většina zdravotnických systémů celosvětově je personálně poddimenzována, a s tím rostou nároky na množství odvedené práce i její kvalitu. „Naším cílem proto bylo zvýšit bezpečnost a spokojenost pacientů, ale zároveň ulehčit život zdravotnickému personálu a předcházet jejich vyhoření, které vzniká dlouhodobým přetížením. A to se nám, zdá se, může podařit. Již v rámci pilotního provozu ve vybraných českých nemocnicích bylo se SafetyMonitorem spokojeno 84 % uživatelů,” uvedl produktový manažer LINETu Lukáš Košnar.

„Největší hodnotu má SafetyMonitor pro běžná oddělení, kde na jednu sestru připadá třeba i deset pacientů a kde personál na pacienty soustavně nevidí a nemá je pod kontrolou. Proto na těchto odděleních dochází častěji k úrazům pacientů, které jsou způsobeny pádem z postele, a komplikacím s tím spojeným,“ doplňuje lídr projektu z Direct People Josef Dvořák.

Jak funguje SafetyMonitor?

SafetyMonitor pomáhá zvyšovat bezpečnostní standardy v nemocnicích. Poskytuje přehledné a komplexní informace o lůžkách LINET, o přítomnosti pacienta na lůžku a také o umístění a pohybu lůžka na oddělení. Použití integrovaných senzorů lůžka umožňuje průběžné sledování hlavních bezpečnostních prvků, v případě ohrožení některého z nich je situace okamžitě hlášena nemocničnímu personálu a zobrazí se na monitoru nebo mobilním zařízení. To umožňuje sestrám rychleji reagovat. Bezkontaktní technologie je jednoduchá jak pro pacienta, tak i pro sestru.

SafetyMonitor také poskytuje neustálý přehled o dostupnosti lůžek a kompletní historii výstrah. Jakmile je například lůžko přemístěno na místo v jiném pokoji, automaticky se připojí k systému a zobrazí jeho polohu na obrazovce na sesterně.

Informace z integrovaných senzorů lůžka jsou přenášeny na displej nebo mobilní zařízení, které mají intuitivní uživatelské rozhraní. Přístrojový panel je z dálky okamžitě čitelný, používá dva barevné výstražné signály (žluté a červené), pokud není zobrazena žádná barva, je vše v pořádku.

Záznamy SafetyMonitoru (např. stav brzd, alarm při opuštění lůžka, hmotnost pacienta atd.) lze přímo exportovat do nemocničního informačního systému (HIS) přes standard HL7 v2, takže personál nemocnice je nemusí importovat do EMR (electronic medical record) ručně. Snadno spáruje data lůžka s údaji EMR pacienta a šetří čas.

Více informací o SafetyMonitor.

 

LINET spol. s r.o. je předním evropským výrobcem nemocničních a pečovatelských lůžek. Portfolio firmy zahrnuje řešení určená pro intenzivní péči, produkty pro běžnou lůžkovou péči i speciální lůžka pro domovy seniorů či léčebny dlouhodobě nemocných. Nabídka rovněž obsahuje širokou škálu příslušenství jako antidekubitní matrace, mobiliář, zdravotnický nábytek atd.

V oblasti výroby zdravotnických lůžek si LINET dlouhodobě drží pozici technologického lídra. Firma na trh pravidelně uvádí výrobky a služby s inovativními vlastnostmi a funkcemi, které významně snižují fyzickou námahu personálu, zefektivňují poskytovanou péči a zvyšují komfort pacienta. Na jejich vývoji LINET intenzivně spolupracuje se zdravotníky i předními odborníky z různých vědních oborů, což firmě umožňuje držet krok s novými trendy v oblasti lékařské péče.

LINET sídlí od svého založení v roce 1990 v Želevčicích u Slaného, kde rovněž provozuje svůj závod. Ten ročně vyrobí okolo 40 tisíc lůžek. Naprostá většina produkce je určena na export, a to do více než stovky zemí na celém světě. Ve společnosti pracuje okolo 900 zaměstnanců. Od roku 2011 je LINET spol. s r.o. součástí nadnárodního holdingu LINET Group SE se sídlem v Nizozemí.

Direct People

Společnost Direct People vznikla v roce 2010 a byla první ryze inovační agenturou na českém trhu. Za dobu své existence inovovala pro více než 150 klientů. Vytvořila více než 300 inovací a na trh uvedla téměř čtyři desítky nových produktů a/nebo služeb. Do klientského portfolia agentury patří 3M, Air Bank, Česká spořitelna, LMC, Albatros Media, Škoda Auto DIGILAB, Denco Happel (GEA), Sazka, Raiffeisenbank, IBM, Sberbank, E.ON, WAG payment solutions, Dentamed a mnoho dalších. Na poli start-upů rozjela společnost Direct People úspěšný projekt levnátramvajenka.cz, který klientům nabízí výhodné cestování pražskou MHD.

Více na www.directpeople.com.