„Hlavním cílem národních oslav v Praze je důstojně a s hrdostí oslavit sto let naší malé velké země. Jsme pyšní, že se při přípravě programu podařilo navázat úzkou a konstruktivní spolupráci s aktéry občanské společnosti a zachovat zcela apolitický ráz oslav, které připomínají naši společnou historii a vyzývají nás k jednotě,“ uvedl koordinátor Národních oslav 100 let republiky v Praze Robin Čumpelík.

CzechTourism pro celorepublikové oslavy roku významných výročí roku 2018 připravil jednotný marketingový koncept a logo, zajistil mimo jiné přípravu audio a videospotů, které budou ke zhlédnutí v televizi, rozhlase, na online kanálech a sociálních sítích. Agentura pozvala k účasti řadu českých a slovenských osobností.

„Poselství celého národního projektu jsme promítli do dvou slov – neměnil/a bych. Rádi bychom pocit národní hrdosti a sounáležitosti vzbudili právě pomocí osobností z oblasti kultury, sportu či vědy, jejichž profesní či osobní život je neodmyslitelně spjat s Českou či Slovenskou republikou. Pro projekt se nám podařilo získat kardiochirurga Jana Pirka, generálmajora Emila Bočka, herce Táňu Pauhofovou, Viktora Preisse, Zuzanu Kronerovou, Emíliu Vášáryovou, Martina Dejdara, rybáře Jakuba Vágnera, Miss World Táňu Gregor Brzobohatou či fotbalistu Antonína Panenku,“ doplňuje ke konceptu celorepublikových oslav marketingový vedoucí projektu Společné století Lukáš Bajer.

Měsíční festival v ulicích Prahy bude zahájen v pátek 28. září slavnostním spuštěním orloje Staroměstské radnice, jejíž věž prošla několikaměsíční rekonstrukcí.

V sobotu 27. října bude pro Pražany a návštěvníky hlavního města připraven tematický videomapping na historickou budovu Národního muzea, která se pro veřejnost otevře 28. října. Návštěvníci muzea se mohou těšit nejen na zrekonstruované prostory, ale i na speciální Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu, která bude až do konce roku 2018 přístupná pro všechny zdarma.

27. října se budou konat také žánrově rozmanité koncerty na třech pódiích v Praze, a to na náměstí Republiky, Staroměstském náměstí a Václavském náměstí. Dále se uskuteční pochod za republiku, kterého se zúčastní zástupci z řad studentů, Sokolů, legionářů a dalších organizací a spolků.

„Pro občany České republiky jsme jako Praha připravili co nejatraktivnější program, který se bude skládat mimo jiné z živých scén z historie Československa přímo v ulicích Prahy, či mobilní aplikaci hiSTOries, která je určena pro teenagery a rodiny s dětmi a nabízí netradičního průvodce místy, kde se psala československá historie v Praze,“dodává k programu tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy Vít Hofman.

Všechny akce a události spojené s národními oslavami 100 let Československa v Praze jsou k dispozici na webové stránce spolecnestoleti.cz/cs/narodnioslavy. Při této příležitosti bude rovněž vydán speciální aktualizovaný programový katalog, který bude přehledným průvodcem akcemi spojenými se stým výročím republiky.

Návštěvníci národních oslav v Praze se mohou také těšit na živé obrazy v ulicích hlavního města. „Na různých místech v Praze budou k vidění historické scény zobrazující československou historii. Jedním z těchto obrazů bude i scéna v duchu 30. let, kde budou k vidění historické automobily a dojde k připomenutí automobilové tradice v Československu,“ uvedl prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.