Středa 21.02.2024 17:06

V Pardubicích startuje osvědčený program na podporu zdraví lidí s duševní nemocí

Při péči o duševní zdraví se nesmí zapomínat ani na zdravý životní styl. Naučit se zdravému životnímu stylu mohou nyní klienti pardubického střediska organizace Péče o duševní zdraví díky osvědčenému Programu pro dobré zdraví, který startuje 12. dubna v prostorách střediska v Bělehradské ulici v Pardubicích. Jedná se o skupinový edukační program, jehož úkolem je zlepšení celkového životního stylu, zdravotního stavu a udržení motivace ke zlepšení stravovacích návyků u lidí trpících duševní nemocí. Základní body a struktura byly převzaty ze zahraničí. V zemích jako je Irsko, Velká Británie nebo Německo, obdobné programy fungují již řadu let a jsou mezi klienty velmi oblíbené.

„V rámci Pardubického kraje se jedná o jedinečný projekt. Jeho velký přínos vidím právě ve spolupráci odborníků z řad neziskového sektoru a akademické oblasti, která má velký potenciál přispět ke zlepšení duševního zdraví občanů,“ komentoval tento projekt radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Pardubické středisko program realizuje již podruhé pro jeho velmi kladné klientské ohlasy. Reaguje na časté starosti lidí s duševním onemocněním, kterými jsou právě špatné stravovací návyky, nedostatek tělesné aktivity, ztráta motivace, sociální izolace, kouření atd. Program je rozdělen do  dvou bloků, jeden na téma výživa a zdravý životní styl, druhý je o cvičení a udržování fyzické kondice.

„Máme v plánu navštívit s klienty například obchod se zdravou výživou a poradit jim, jaké suroviny je vhodné nakupovat a jak z nich poté připravit zdravé a chutné pokrmy. Zkoušet budeme například přípravu zdravých svačin,” sdělila garantka programu Lenka Chaloupková o chystaných praktických aktivitách. Ukázky zdravého vaření budou probíhat za podpory Charity, která organizaci poskytne potraviny z potravinové banky. Jedna lekce se uskuteční ve spolupráci s Katedrou tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice v univerzitní tělocvičně, kde si klienti budou moci vyzkoušet pod odborným dohledem lektorů například cvičení na míči.

 

Zdroj: Krajský úřad Pardubického kraje