Sobota 13.04.2024 23:39

Rada vlády pro seniory se zabývala dobrovolnictvím, neformální péčí a strategií přípravy na stárnutí na roky 2018 – 2022

Ministryně Maláčová v pondělí 10. září  poprvé vedla Radu vlády pro seniory a stárnutí populace. Ta se sešla leto podruhé. Na programu měla vedle představení priorit ministryně práce a sociální věcí Jany Maláčové také otázku dobrovolnictví nebo neformální péče. Rada vlády rovněž projednala připravovanou Strategii přípravy na stárnutí společnosti 2018 – 2022. Ta vzniká za rozsáhlé spolupráce státní správy, samosprávy, odborníků a zástupců veřejných institucí či neziskového sektoru a bude sloužit jako cestovní mapa pro činnost státu v oblasti postavení seniorů a stárnutí na příštích několik let.

Pozvání na zasedání Rady přijali odborníci z Ministerstva vnitra a z příspěvkové organizace MPSV Fond dalšího vzdělávání. Zástupci Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality z Ministerstva vnitra představili téma dobrovolnictví, především z hlediska jeho legislativního ukotvení – jak se osvědčilo a jak se vyvíjí případná aktualizace zákona o dobrovolnictví.

Zástupkyně Fondu dalšího vzdělávání představily projekt Neformální pečující II. Ten řeší na různých úrovních marginalizované téma neformální péče. Podle výzkumů FDV neformální péči v různé míře poskytuje až každý pátý člověk a pro mnoho lidí je to břemeno, které významně ovlivňuje jejich život. V projektu byla vytvořena praktická příručka pro pečující, vyvíjeny jsou vzdělávací moduly a na konci projektu vznikne strategický dokument, který bude zásadním aktérům pomáhat zohledňovat toto zásadní téma.

Rada vlády pro seniory a stárnutí populace patří mezi pracovní a poradní orgány vlády. Slouží jako platforma, na které se setkávají zástupci jak veřejné správy (z různých ministerstev i z Poslanecké sněmovny a Senátu), institucí (odbory, zaměstnavatelské svazy, Asociace krajů, Svaz měst a obcí, zástupci zdravotních pojišťoven), tak zástupci seniorských organizací (Život 90, Senioři ČR, Rada seniorů ČR) a odborníci (lékaři, zástupci poskytovatelů sociálních služeb a neziskového sektoru). V diskusích se tak setkávají pohledy politické, koncepční, odborné i znalosti a zkušenosti lidí přímo z terénu, kteří se se seniory a jejich problémy setkávají každý den.

 

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí