Dny evropského filmu nabídnou porci skvělé kinematografie

Padesát titulů v sedmi sekcích nabídne letošní, pětadvacátý, ročník festivalu Dny evropského filmu, jehož tématem je tentokrát literatura a hudba. Tato filmová přehlídka se v Praze uskuteční ve dnech 5. – 12. dubna. Stejně jako v předchozích letech se i tentokrát mají diváci na co těšit. Už první snímek, který festival 5. dubna zahájí, slibuje mimořádný zážitek. Promítat se totiž bude strhující debut polského režiséra Piotra Domalewského nazvaný Tichá noc.

Film, v jehož hlavní roli exceluje Dawid Ogrodnik, známý z dramatu Poslední rodina, se odehrává o Vánocích na polském venkově. Tichá noc poukazuje na komplikované rodinné vazby, ale i na to, že ač si o své rodině myslíme cokoli, pořád jsme jedné krve. Film si odnesl cenu z festivalu v Gdyni a posbíral celkem 11 nominací v rámci polských filmových cen.

Best of…

Jednou ze sedmi letošních sekcí je Best of, která představí nejzajímavější evropské filmy posledních dvou let. Diváci se tak můžou těšit například na chorvatsko-dánské sociální drama Nekoukej mi do talíře, jež získalo ocenění na festivalu v Benátkách.

Naším tipem v této sekci je francouzské životopisné drama Obávaný. Natočil ho francouzský režisér s litevskými kořeny Michel Hazanavicius, který ve snímku skládá poctu režisérovi, herci, scénáristovi a producentovi Jean-Lucu Godardovi.

Dokumenty

Pravidelnou kategorií, která uvádí filmy s hudební tematikou, je Film & Music. Letos přinese dokumenty o hudebních hvězdách, životopisné filmy či nahlédnutí do zákulisí showbyznysu.

Pod hlavičkou €Docs pak divák najde tři výjimečné evropské dokumenty. Těšit se můžete na portrét ženy, která se stala synonymem pro flamenco, na berlínskou techno scénu a její hlavní ikony a na dokument o Bjarke Ingelsovi, architektovi, který kombinuje spalovny se sjezdovkami.

Černá sekce

Sekce Paint It Black se v pěti snímcích zaměří na počiny vzbuzující mrazení v zádech, napětí a děs, ale zároveň prosycené ironií a humorem. Z této kategorie si určitě nenechte ujít napínavý řecký thriller Mé druhé já. Mladý profesor kriminologie s Aspergerovým syndromem v něm pomáhá bezradné policii přijít na kloub nevyřešeným případům pěti záhadných vražd. Jediným vodítkem mu jsou vrahovy Pythagorovy citáty…

K věci a Evropské špičky

Filmy Mary Shelleyová, Na Chesilské pláži, Únos Michela Houellebecqa a Žena můžete vidět v kategorii K věci, která si klade za cíl předvést rozličné podoby zachycení literatury ve filmu i svébytné portréty vybraných spisovatelských osobností.

Posledním festivalovým blokem je pak LUX Film Prize, který shrne vítěze a finalisty filmové ceny Evropského parlamentu za rok 2017.

 

Více informací viz www.eurofilmfest.cz

 

Zdroj: Portál hlavního města Prahy