Film, v jehož hlavní roli exceluje Dawid Ogrodnik, známý z dramatu Poslední rodina, se odehrává o Vánocích na polském venkově. Tichá noc poukazuje na komplikované rodinné vazby, ale i na to, že ač si o své rodině myslíme cokoli, pořád jsme jedné krve. Film si odnesl cenu z festivalu v Gdyni a posbíral celkem 11 nominací v rámci polských filmových cen.

Best of…

Jednou ze sedmi letošních sekcí je Best of, která představí nejzajímavější evropské filmy posledních dvou let. Diváci se tak můžou těšit například na chorvatsko-dánské sociální drama Nekoukej mi do talíře, jež získalo ocenění na festivalu v Benátkách.

Naším tipem v této sekci je francouzské životopisné drama Obávaný. Natočil ho francouzský režisér s litevskými kořeny Michel Hazanavicius, který ve snímku skládá poctu režisérovi, herci, scénáristovi a producentovi Jean-Lucu Godardovi.

Dokumenty

Pravidelnou kategorií, která uvádí filmy s hudební tematikou, je Film & Music. Letos přinese dokumenty o hudebních hvězdách, životopisné filmy či nahlédnutí do zákulisí showbyznysu.

Pod hlavičkou €Docs pak divák najde tři výjimečné evropské dokumenty. Těšit se můžete na portrét ženy, která se stala synonymem pro flamenco, na berlínskou techno scénu a její hlavní ikony a na dokument o Bjarke Ingelsovi, architektovi, který kombinuje spalovny se sjezdovkami.

Černá sekce

Sekce Paint It Black se v pěti snímcích zaměří na počiny vzbuzující mrazení v zádech, napětí a děs, ale zároveň prosycené ironií a humorem. Z této kategorie si určitě nenechte ujít napínavý řecký thriller Mé druhé já. Mladý profesor kriminologie s Aspergerovým syndromem v něm pomáhá bezradné policii přijít na kloub nevyřešeným případům pěti záhadných vražd. Jediným vodítkem mu jsou vrahovy Pythagorovy citáty…

K věci a Evropské špičky

Filmy Mary Shelleyová, Na Chesilské pláži, Únos Michela Houellebecqa a Žena můžete vidět v kategorii K věci, která si klade za cíl předvést rozličné podoby zachycení literatury ve filmu i svébytné portréty vybraných spisovatelských osobností.

Posledním festivalovým blokem je pak LUX Film Prize, který shrne vítěze a finalisty filmové ceny Evropského parlamentu za rok 2017.

 

Více informací viz www.eurofilmfest.cz