Neděle 14.04.2024 0:48

Dokumentární cyklus o podobách stáří – “Bačkorám navzdory”

Televize Noe natočila ve spolupráci s Českou společností pro gerontologii, z.s. pětidílný dokumentární cyklus o podobách stáří “Bačkorám navzdory”. První díl “Poslední etapou k cíli” odvysílala TV NOE v premiéře v sobotu 28. března 2020 ve 21:35 hodin. Všechny díly můžete shlédnout již nyní online na našem kanále youtube (viz odkaz na jednotlivé díly níže – klikněte na fotografii u vybraného dílu). Dokumentární cyklus vznikl za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností”. Pro Českou společností pro gerontologii, z.s. ho natočila společnost Telepace s.r.o.

Poslední etapou k cíli

Medailon přestavuje 87letou paní. Celý život žila pro svou velkou rodinu, s manželem vychovali pět dětí. Před 15 lety onemocněla Parkinsonovou chorobou. Po smrti manžela, o kterého se starala spolu s dětmi v jeho těžké nemoci, se rozhodla strávit zbytek života v Charitním domu sv. Václava. I přes všechny obtíže života se snaží být i ve stáří optimistická a užitečná. Jak se jí to daří se můžete přesvědčit v tomto krátkém dokumentu, který pro Českou společnost pro gerontologii vyrobilo Studio Telepace s.r.o. v roce 2019. Režie: Lucie Pracná. Premiéra: sobota 28. března 2020. Shlédnout online. Více o dílu na stránkách TV Noe.

Richardis, miluješ mne…?

“Šimone, synu Janův, miluješ mne víc než ti zde? (Jan 21)

Sestra Helena (Richardis) Nováková se narodila 3. prosince 1928 v Rozseči u Nové Říše. Do kláštera boromejek vstoupila po válce. V roce 1949 oblékla řeholní šat a získala jméno sestra Richardis. V dokumentu “Richardis, miluješ mne…?” rekapituluje svůj život, stárnutí v klášteře i okamžiky, které ji vedly k rozhodnutí odpovědět na Pánovo volání. Premiéra: sobota 4. dubna 2020. Shlédnout online. Více o dílu na stránkách TV Noe.

Josef, dělník milosrdenství

Snímek Josef, dělník milosrdenství z dokumentárního cyklu Bačkorám navzdory seznamuje diváka se světem P. Josefa Kaszera. Z jeho současného působiště ve farnosti Hať se s ním vydáváme do jeho rodného domu v Třinci, kde je tento starý kněz konfrontován se vzpomínkami na doby dávno minulé. Vymodlené povolání ke kněžství, obnovené poutní místo, postavená kaple; o tomto svém nemalém životním díle otec Josef vypráví velmi pokorně a přívětivě. A my vidíme, jak pokojně může plynout stáří člověka, který celý život věnoval distribuci Božího milosrdenství. Premiéra: neděle 12. dubna 2020. Shlédnout online. Více o dílu na stránkách TV Noe.

Alice v říši divů

Kyberprostor – slovo slyšitelné odevšad ve všech pádech, a paní Alice – seniorka plná elánu, která se do něj rozhodně nebojí vstoupit. Ve snímku Alice v říši divů z dokumentárního cyklu Bačkorám navzdory zkoumáme společně s paní Alicí nástrahy, které může právě kyberprostor přinášet lidem v pokročilejším věku. Protipólem paní Alice, která ochotně z online prostoru vstřebává návody na malování obrazů i řetězové emaily plné nenávisti, se stává Eva. Tato mladá žena spolupracuje s organizací Holubí pošta, která se snaží informační potenciál řetězových mailů nekompromisně naplnit dobrými zprávami a bojovat tak proti šíření nenávisti. Premiéra: sobota 18. dubna 2020. Shlédnout onlineVíce o dílu na stránkách TV Noe.

Lubor jede na výlet

Hlavním protagonistou snímku Lubor jede na výlet z dokumentárního cyklu Bačkorám navzdory je pan Libor Burka. Tento osmdesátník plný chuti do života se celý život věnoval práci turistického průvodce. S nástupem do důchodu se toho pro něj mnoho nezměnilo. Už ale neprovádí za mzdu pro cestovní kanceláře, nýbrž za dobrý pocit pro spolek Hurá na výlet, který organizuje zájezdy pro seniory za symbolickou cenu. Premiéra: neděle 3. května 2020. Shlédnout onlineVíce o dílu na stránkách TV Noe.

 

Dokumentární cyklus o podobách stárnutí a stáří vznikl díky finanční podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí v rámci dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností”.