Sobota 22.06.2024 15:41

Kroměřížským seniorům a zdravotně postiženým pomůže Anděl na drátě

Asistenční a tísňová péče Anděl na drátě se bude starat o bezpečnost seniorů a zdravotně postižených lidí také v Kroměříži. Elektronické zařízení na náramku dokáže rozpoznat nestandardní situace, například pád či déle trvající nehybnost. Klienta následně kontaktuje vyškolený asistent, který začne situaci řešit. „Zařízení může zachránit život zejména osaměle žijícím lidem,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.

Registrovaná sociální služba Anděl na drátě působí v celé České republice. Je určena všem, kteří potřebují mít pomoc stále na blízku, funguje nepřetržitě 24 hodin denně. Vedle osaměle žijících seniorů se zdravotním omezením či chronickými obtížemi slouží i osobám se zdravotním postižením a seniorům propuštěným z nemocnice do domácího léčení.

„Princip služby spočívá v tom, že klient má stále na dosah malé elektronické zařízení s jediným tlačítkem. Po jeho stisknutí se ozve hlas operátora a ten po vyhodnocení situace zvolí postup a formu zajišťované pomoci. Profesionálně proškolený asistent je s klientem v neustálé komunikaci až do úplného vyřešení celé situace,“ popsal vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Zařízení snižuje rizika z následků nehody. Pády jsou nejčastější příčinou zranění seniorů a jejich následné hospitalizace. Pokud se k seniorovi dostane odborná pomoc včas, minimalizuje se riziko v podobě trvalých následků na zdraví. Volitelnou součástí služby je také pravidelná kontrola stavu klienta. Zařízení může klientovi například připomínat, kdy si má vzít svůj lék.

Může mu nahradit i mobilní telefon, neboť ze zařízení lze neomezeně telefonovat až na deset čísel. Lidé mohou volat i na linku důvěry a bezpečí, kde naleznou pomoc při úzkostných a depresivních stavech, či se obrátit na poradnu pro seniory, kde získají informace o dodavateli služeb a vyhnou se tak podvodníkům sázejícím na nekalé obchodní a dodavatelské praktiky.

K tomu, abyste službu mohli začít využívat, je potřeba koupit hodinky nebo přívěšek za 2580 korun včetně DPH. „Při odběru alespoň deseti zařízení se cena snižuje na 1850 korun. Zájemci mohou kontaktovat Sociální služby města Kroměříže na telefonních číslech 573 500 760 a 727 825 070 nebo e-mailem na adresu brhelova@sskm.cz. Zařízení může být také vhodným vánočním dárkem,“ doplnil Klabal. Za službu se poté platí měsíční poplatek 380 korun, který seniorům často hradí jejich děti a který jim pokryje i zmíněné výdaje za mobilní telefon.

 

Zdroj: Město Kroměříž

 

Ilustrační foto: Pixabay.com