Sobota 22.06.2024 15:45

Ministryně Maláčová předala Ceny Rady vlády pro seniory a stárnutí populace

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ocenila osobnosti a kolektivy za významný přínos ke zvýšení kvality života seniorek a seniorů a k řešení problematiky stárnutí a stáří v České republice. Cenu Rady vlády pro seniory a stárnutí populace předala dnes v Černínském paláci v rámci mezinárodní konference „Senioři a lidská práva v ČR“, kterou pořádalo MPSV ve spolupráci s ministerstvem zahraničí.

Konference se zúčastnili mezinárodní experti a expertky z různorodých oblastí, zabývajících se problematikou seniorů. Mohli tak prezentovat své unikátní pohledy na lidská práva v kontextu života starších lidí nebo stárnutí celé společnosti.

„Snahou je, aby stáří v naší společnosti bylo etapou života, která je prožívána smysluplně a důstojně, ne jen přežívána. A jsem také ráda, že jsem zde mohla ocenit lidi, kteří aktivně pomáhají seniorům,“ dodala ministryně.

Ceny Rady vlády pro seniory předala Jana Maláčová ve čtyřech kategoriích: Osobnost-profesionál, Osobnost-neprofesionál, Kolektiv či projekt a Zvláštní cena předsedkyně Rady vlády.

Jako Osobnost-profesionál byl oceněn pan Česlav Santarius, který byl klíčovou osobou při zakládání Slezské diakonie v roce 1990. Organizace začala jako jedno středisko s jedním zaměstnancem, dnes má Slezská diakonie 770 stálých zaměstnanců a ročně podpoří zhruba 8000 osob, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci.

V kategorii Osobnost-neprofesionál získala ocenění paní Růžena Šajdáková, která je energickým srdcem neformálního sdružení Akord Orlová, tedy Aktivní orlovské a rychvaldské dámy. Skupina aktivních seniorek se schází již 11 let, společně se věnují rukodělným aktivitám, práci na zahradě, pořádají výlety i akce pro další blízké všech věkových kategorií.

Ze zajímavých kolektivů či projektů byl oceněn spolek „Nebojte se policie“. Manželé Marie a Antonín Křoustkovi v jeho rámci již více než osm let pomáhají seniorkám a seniorům Kraje Vysočina. Každoročně pořádají Policejní akademii pro seniory, tj. dvanáct na sebe navazujících přednášek, kterých se účastní vždy více jak 100 seniorů.

Zvláštní cenu předsedkyně Rady vlády, tedy ministryně práce a sociálních věcí, uděluje Jana Maláčová podle svého uvážení. Letos ocenila obecně prospěšnou společnost Elpida, která má za cíl změnit pohled společnosti na stáří a stárnutí. Podporuje například vzdělávání seniorů a zřídila krizovou Linku seniorů.

Tiskové oddělení MPSV