Neděle 14.04.2024 1:05

Praha vzdá koncertem a filmem v Obecním domě hold Miloši Formanovi

Hlavní město Praha společně s významnými kulturními institucemi uctí památku osobnosti světového filmu a čestného občana hlavního města Prahy Miloše Formana. Pocta Miloši Formanovi se uskuteční v neděli 22. dubna od 17:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní hudba v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, uveden bude slavný oscarový film AMADEUS v jedinečné režisérské verzi a také speciální medailonek ze života Miloše Formana. Vstupenky v ceně 100 Kč v prodeji v pokladně Obecního domu. Výtěžek bude použit pro Nadaci FAMU na podporu mladých nadějných režisérů.

V roce 2017 Praha udělila Miloši Formanovi čestné občanství jako zvláštní projev úcty a ocenění mimořádných zásluh v oblasti filmového umění a šíření věhlasu hlavního města Prahy ve světě, bohužel s ohledem na vzdálenost a zdravotní stav slavný režisér již toto ocenění nemohl osobně převzít.

Filmová tvorba čáslavského rodáka byla od začátku spojena s Prahou: na pražské FAMU studoval scenáristiku, jako scenárista se podílel na multimediálním představení Laterna Magika (1958) pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu a pro snímek Konkurs (1963) našel námět v populárním pražském divadle Semafor. V roce 1967 dostal Miloš Forman povolení vycestovat do USA a po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa už v zahraničí zůstal a do Prahy se vrátil až při natáčení filmu Amadeus (1982), kdy se řada scén natáčela právě v Praze a také v Kroměříži. Opět práce přivedla Miloše Formana už do svobodné Prahy v roce 2007. Společně se svými syny Petrem a Matějem inscenoval v Národním divadle jazzovou operu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka.

Svůj vztah k Praze a vlasti Miloš Forman mnohokrát připomněl – například, když děkoval za poctu snímku, jenž vybojoval osm Oscarů: „Jsem velmi hrdý, protože Amadeus je americký film, na kterém pracovalo hodně československých umělců i techniků.“ A také, když Amadea přivezl do české metropole v obnovené premiéře: „Dokud jsem žil v Praze, nevšímal jsem si, jak je krásná, bral jsem to jako samozřejmost. Podobně si Američané zvykli na svou svobodu, už jim ani nepřijde, že není zadarmo a že je třeba si na ni tvrdě vydělat…“

„Pan Miloš Forman byl velký umělec a já jsem ráda, že mu alespoň takto můžeme poděkovat a zároveň si ho připomenout,” řekla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová. „Málokdo proslavil Českou, respektive Československou republiku ve světě tak, jako on. Chtěl bych poděkovat všem spolupracujícím institucím a subjektům, i jejich vstřícnost a pohotovost přispěla k rychlosti, s jakou jsme byli schopni akci zorganizovat,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Wolf.

 

Zdroj: Portál hlavního města Prahy