Sobota 22.06.2024 15:47
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Učíme se toleranci: Školy na Severní Moravě uspořádaly již osmý Ponožkový den

Ve středu 21. března 2018 se v Kulturním domě Na Rybníčku v Opavě setkalo 250 dětí mateřských škol, běžných základních škol i žáků školy vzdělávající žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, aby se navzájem pobavili svými vystoupeními. Organizátoři ze Základní školy a Praktické školy, Opava, Slezského odboje 5, příspěvková organizace, uspořádali již osmý ročník Ponožkového dne. S ukázkou svých dovedností se přidali i uživatelé služeb institucí pečujících o postižené spoluobčany na území města Opavy.

Dvě hodiny nabité nápaditými a zajímavými vystoupeními nadchly jak samotné vystupující (a zároveň diváky), tak i hosty z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, zástupce Statutárního města Opavy i zahraniční delegaci z polské speciální školy v Pyskowicach. Organizátoři Ponožkového dne 2018 ze Základní školy a Praktické školy, Opava, Slezského odboje 5, příspěvková organizace, chtěli akcí, kde se setkaly zdravé děti s vrstevníky, kteří jsou hendikepováni nějakou vadou, naznačit možnost, jak v praxi realizovat v současné době tolik zmiňovanou inkluzi. Všechny děti se třeba nemohou vzdělávat společně, ale mohou se navzájem setkávat, bavit a učit se vzájemné úctě a toleranci.

Prostřednictvím sociálních sítí a internetu se k opavskému Ponožkovému dni přihlásilo velké množství škol, tříd, institucí, jedinců z České republiky i ze zahraničí. Objevila se spousta fotografií, kde měli 21. března lidé na sobě odlišné a různobarevné ponožky a dali tak na vědomí, že vnímají ve svém okolí i existenci lidí, kteří jsou něčím jiní, ale zároveň jsou hodni našeho respektu.

 

Zdroj: Moravskoslezský kraj