Pražská kina Ponrepo a Lucerna nabídnou čtyři dny asijské kinematografie. V rámci festivalu Filmasia, který se u nás představí už počtrnácté, diváci uvidí snímky, které spojí jedno téma: film a kniha
Zatímco předchozí ročníky této filmové přehlídky divákům servírovaly snímky v sekcích zaměřených na přehled národních kinematografií, autorských retrospektiv či žánrových bloků, letos přichází Filmasia s jednou změnou. Všechny projekce se budou vázat na jedno téma – zaměří se na fenomén literárních adaptací na Dálném východě a důkladně tak prozkoumají komplikovaný vztah mezi filmem a knihou.
Kronika obchodníka s krví
Filmasia startuje 6. prosince v Kině Lucerna, a to ve velkém stylu. Hned na úvod se totiž diváci můžou těšit na film Kronika obchodníka s krví, pro který byla předlohou čínská novela Dva liangy rýžového vína. Román, zasazený na konec 70. let minulého století, vypráví příběh dělníka v továrně na hedvábí, který prodává vlastní krev. Je to pro něj totiž jediný způsob, jak vydělat víc peněz, aby mohl požádat svou milou o ruku. Ke stejnému rychlému výdělku se uchyluje pokaždé, když se jeho rodina dostane do finanční tísně. A tak se mu prodej krve stane celoživotním údělem…
Za korejským filmovým převyprávěním tohoto literárního díla stojí populární herec a spisovatel Ha Jeong-woo, jenž je pravidelným návštěvníkům tohoto festivalu dobře znám. V předchozích ročnících se totiž objevil ve filmech Komorná nebo Berlínská mise. Oproti knize však děj přesouvá do poválečné Koreje, do roku 1953. „Kronika obchodníka s krví je citlivým obrazem rodičovství v kontextu poválečné Jižní Koreje a jednou z nejzajímavějších literárních adaptací tamější kinematografie,” uvádí za Filmasia Karolína Kyselová.
Vzplanutí na závěr
Po úvodní projekci se Filmasia přesune do kina Ponrepo, kde diváci uvidí dalších pět snímků. Promítat se bude korejské drama Vegetariánka, legendární čínský snímek Zavěste červené lucerny, který byl v roce 1994 nominován na Oscara ze nejlepší cizojazyčný film, špionážní tchajwanský thriller Touha, opatrnost, jehož tvůrcem je věhlasný oscarový režisér Ang Lee. Následovat bude čínsko-francouzské drama z mongolské divočiny Totem vlka, závěr festivalu pak bude patřit celosvětovému hitu Vzplanutí.
Film Vzplanutí natočil podle předlohy Harukiho Murakamiho bývalý korejský ministr kultury Lee Chang-dong, který se tak k režii vrátil po osmi letech. Děj se zaměří na mladíka Jong-sua, který po letech potkává svou někdejší spolužačku. Tahle žena kdysi bývala velmi ošklivá, plastická operace ji však proměnila v krásku. Nyní mladíka požádá o laskavost – aby jí pohlídal kočku. Ze své cesty po Africe se však nevrací sama a Jong-su se stává nechtěným účastníkem zvláštního milostného trojúhelníku.
Snímek Vzplanutí ovládl festival v Cannes – na své konto si připsal nejen cenu kritiky FIPRESCI, ale také nejvyšší kritické skóre v historii festivalu!
Zdroj: Portál hlavního města Prahy