Středa 21.02.2024 15:13

Ministryně Jana Maláčová se zúčastnila Komise Rady Asociace krajů ČR pro sociální věci

Ve středu 26. září 2018 projednala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová svoje priority se zástupci Komise Rady Asociace krajů ČR pro sociální věci. Mezi hlavní kroky ministryně vyzdvihla problematiku chudoby a sociálně vyloučených lokalit, zaměstnanosti a provedení tzv. důchodové reformy ve smyslu narovnání nespravedlností současného systému. Dále pak navýšení rodičovského příspěvku, zavedení stabilního financování dětských skupin a mikrojeslí a Strategii přípravy na stárnutí společnosti. Hovořila také k otázce minimální mzdy, záměru navyšování životního a existenčního minima, zrušení karenční doby, navyšování platů ve veřejné sféře a nové Koncepci rodinné politiky.

Dalšími důležitými body setkání se zástupci krajů byly financování sociálních služeb, kdy se podařilo opětovně navýšit tuto položku o pět procent na částku 15,5 miliardy korun. Za posledních pět let vzrostly dotace o 137 procent.

Ministryně požádala zástupce krajů, aby společně vyjednávali s Ministerstvem financí ČR, jak o navýšení finančních prostředků na rok 2019, tak i k systémovým změnám financování sociálních služeb. Komise Asociace krajů ČR pro sociální věci sestavil čtyřčlenný tým, který se společně s ministryní Janou Maláčovou ještě v průběhu října setká s ministryní financí Alenou Schillerovou.

Prioritou je také propojení zdravotně-sociálních služeb, o kterých se průběžně jedná s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Tématem bylo rovněž dostupné bydlení nebo zákon o pomoci v hmotné nouzi.

 

Zdroj: MPSV

ilustrační foto (MPSV)