Sobota 22.06.2024 14:44

Moravskoslezský Kraj navýšil oproti loňsku podporu venkova. Na dotace poskytne 25 milionů

Oproti minulému roku vyčlenil Moravskoslezský kraj ve svém rozpočtu o 5 milionů více pro obce do tří tisíc obyvatel a dobrovolné svazky obcí. Dotační program Podpora obnovy a rozvoje venkova MSK podpoří v letošním roce 80 projektů v celkové hodnotě 24 608 100 korun. Rozhodlo o tom zastupitelstvo kraje na svém zasedání dne 14. března 2018. “Je velmi důležité pamatovat nejen na větší města, ale i na malé obce, které mívají díky svým rozpočtům omezené možnosti. Chceme, aby se příjemně žilo také obyvatelům venkova našeho regionu. Věřím, že nová hřiště, opravené chodníky nebo třeba zmodernizované zdravotní středisko přispějí k tomu, aby lidé v našem kraji zůstávali,” uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák a dodal, že o dotační program Podpora obnovy a rozvoje venkova MSK mají obce veliký zájem.

Kraj obdržel 131 žádostí o dotace v celkové hodnotě 40 113 940 korun. Obce, které dotace získaly, mohou peníze využívat na rekonstrukce nebo výstavbu budov a silnic či veřejných prostranství, nově také na opravy těchto vybraných prvků. Svazkům obcí dotace pomohou pokrýt náklady na vypracování projektových dokumentací, které mohou být pro malé obce drahou záležitostí.

“Letos jsme po jednáních se zástupci obcí a svazků obcí dotační program pozměnili. Kromě navýšení prostředků na 25 milionů jsme zvýšili i maximální výši dotace na investiční projekty jednotlivých obcí, a to na 400 tisíc korun. Neinvestiční dotace na projekty mohou obce čerpat až ve výši 250 tisíc. Věřím, že tyto vstřícné kroky přispějí ke zvýšení životní úrovně obyvatelů venkova,” uzavřel náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška.