Sobota 13.04.2024 23:22

Národní týden trénování paměti na Vysočině

V březnu se v Česku i na Slovensku tradičně pořádá Národní týden trénování paměti, který je organizován Českou společností pro trénování paměti a mozkový jogging. V Kraji Vysočina se k této aktivitě připojuje celá řada organizací i jednotlivců a pořádá velké množství vzdělávacích kurzů. Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina se k Národnímu týdnu trénování paměti připojil v letošním roce už po dvanácté a ve středu 14. 3. se v sídle kraje uskutečnilo Setkání trenérů paměti na Vysočině.

“Setkalo se zde téměř 60 trenérů paměti a osob, které se trénování paměti věnují v rozdílných organizacích především pro seniory a osoby se zdravotním postižením,” upřesnila Táňa Křížová z krajského odboru sociálních věcí.

První vstup si připravila certifikovaná trenérka paměti Jana Vejsadová, která účastníky seznámila se širokou cílovou skupinou, pro niž připravuje tréninky paměti – od dětí, přes maminky na mateřské dovolené, zdravotně znevýhodněné občany až po seniory. Druhý vstup nechal účastníky nahlédnout za brány světelské věznice, kde se trenérka paměti Jana Koukalová věnuje trénování paměti s odsouzenými ženami. Ve třetím příspěvku Marcely Rýpalové, poznali účastníci práci s osobami s Alzheimerovou demencí a její specifika. Jana Rudelová dále účastníky seznámila s formou práce při trénování paměti na střední škole ve Žďáře nad Sázavou. Poslední vstup zajistila Šárka Venkrbcová, která pracuje s vysokoškoláky a seniory v rámci Univerzity třetího věku na Vysoké škole polytechnické Jihlava.

Následovala velká burza nápadů a výměna zkušeností jednotlivých trenérů paměti, kteří živě diskutovali nad otázkami konkrétních úkolů pro trénink paměti a využili příležitost ke vzájemnému poznání. Všem trenérům paměti patří veliký dík za jejich obětavou a nelehkou práci.

V pondělí 12. 3. se v pražské Poslanecké Sněmovně uskutečnilo slavnostní zasedání u příležitosti oslavy 20. výročí založení České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging, na kterém vystoupili přední odborníci a zakladatelé společnosti, v čele s její předsedkyní Danou Steinovou. Na tomto slavnostním setkání byl Kraj Vysočina oceněn za dlouholetou a systematickou péči o trenéry paměti a získal unikátní skleněnou medaili České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging.

Tohoto ocenění si velmi vážíme a práci věnovanou trénování paměti budeme i nadále podporovat.