Výzkumníci však upozorňují, že nečekaný efekt by mohl být způsoben tím, že astronaut Scott Kelly během svého pobytu na kosmické stanici byl fyzicky aktivnější a méně jedl. Podle nového výzkumu se u astronauta, který strávil na mezinárodní vesmírné stanici téměř rok, projevily tělesné změny, které zpomalují klíčové procesy stárnutí. Zprávu přinesl deník The Independent.
Scott Kelly, jehož identické dvojče je penzionovaným astronautem, strávil v roce 2015 a 2016 na vesmírné stanici 340 dní. Vědci využili tuto příležitost ke sledování tělesných změn u pana Kellyho během jeho pobytu ve vesmíru a jejich srovnání s jeho bratrem Markem.
To, co zjistili, bylo překvapení.
Zpomaluje život ve vesmíru stárnutí nebo jen astronaut Scott Kelly během svého pobytu na kosmické stanici více cvičil a méně jedl? https://t.co/WF6h3WmLOo
— Gerontologicka.cz (@gerontologicka) 3. února 2017
Telomery, které se podílí na opravě poškozené DNA, mají různou délku, ale s rostoucím věkem se postupně zkracují, což snižuje jejich účinnost a zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění.
Telomery v bílých krvinkách pana Kellyho se během jeho života v kosmické stanici oproti telomerům jeho bratra prodloužily.
“To je přesně opak toho, co jsme očekávali,” řekla radiační bioložka Susan Bailey časopisu Nature.
Zvýšená radiace, které jsou astronauti ve vesmíru vystaveny měla podle očekávání vést ke zkrácení telomerů.
Vědci byli natolik překvapeni, že poslali vzorky jiné laboratoři, aby výsledky prověřili.
Nyní probíhá studie, do které je zapojeno 10 astronautů, která by měla objasnit, co je příčinou těchto změn.
Zdroj: The Independent