Centrum pro budoucnost stárnutí Milken Institute v USA (Center for the Future of Aging, Milken Institute) vydalo zprávu Best Cities for Successful Aging, která prostřednictvím indexu hodnotí města v USA a jejich schopnost reagovat na očekávání nejrychleji rostoucí části populace. V době, kdy se délka života prodlužuje na osmdesát, devadesát a dokonce 100 let, představa odpočinku postupného se stažení ze scény podle předsedy Institutu Paula Irvinga mizí. S darem dlouhověkosti podle něho přichází nové příležitosti pro starší dospělé pro pokračování v práci a vzdělání, sociální a občanské angažovanosti a bohaté interakce s mladšími lidmi i mezi sebou navzájem. Současně rychle rostoucí populace chce lepší zdravotní péči a lepší finanční zabezpečení.
„Starší lidé a prostředí, ve kterém žijí, jsou různorodé, dynamické a měnící se; dohromady představují neuvěřitelný potenciál, který umožňuje nebo naopak omezuje zdravé stárnutí“. (WHO)
Třetí vydání této průkopnické zprávy metodicky hodnotí, jak území metropolitních oblastí USA slouží potřebám a očekáváním historicky největší populaci starších dospělých, aby jim umožnily stárnout produktivně, bezpečně a v optimálním zdraví.
Publikace hodnotí 381 metropolitních oblastí s použitím vylepšené metodiky a aktualizovaných údajů v devíti kategoriích. Cílem je pomoci lidem rozvinout potenciál ve vyšším věku, který, jak ukazuje výzkum, je nesmírně přínosný nejen pro starší dospělé, ale i pro jednotlivce v celém věkovém spektru a pro širší společnosti.
The @MilkenInstitute‚s Best Big & Small #Cities For Successful Aging (USA) https://t.co/cWf4ssFSK6 @richeis315 reports. #cities4aging pic.twitter.com/Q7kV8YWyF9
— 🚶🏻Curtis S. Chin (@CurtisSChin) 18. března 2017
Důvodem, proč jsou města a oblasti hodnoceny a jsou sestaveny žebříčky je snaha podnítit poctivé soupeření a podnítit zlepšení sociální infrastruktury, která by sloužila rostoucí městské populaci. Chceme podpořit osvědčené postupy a inovace spolu s dialogem zaměřeným na řešení mezi lídry, kteří rozhodují, a zainteresovanými subjekty.
Don’t call it retirement! Here are some of the cities voted best to live in for successful aging. pic.twitter.com/jrY7QmwIjv
— CNBC’s On The Money (@OnTheMoney) 18. března 2017
Města a obce po celém světě usilují o to, aby se stala více přátelská lidem v každém věku a snaží se lépe přizpůsobit potřebám stárnutí populace a dlouhověké společnosti. Světová zdravotnická organizace v rámci projektu měst přátelských seniorům zveřejnila databázi příkladů dobrá praxe (Globální databáze opatření přátelských věku a stárnutí – viz Global Database of Age-friendly Practices) I malá opatření mohou podle WHO přinést význam rozdíl v kvalitě života a prostředí pro všechny generace.
What is needed for healthy ageing? https://t.co/2RRJ6epPjJ #WEF17 #YearsAhead pic.twitter.com/ZZHgPellpI
— WHO (@WHO) 18. ledna 2017
Starostka Osla Marianne Borgen hovoří o zapojení svého města do kampaně WHO proti ageismu.
Zdroj: Center for the Future of Aging (Milken Institute), Světová zdravotnická organizace